VI Sowia noc w Janowie Podlaskim

W dniu 1 kwietnia 2016 r. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” wspólnie z: Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim, Parkiem Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”, Nadleśnictwem Biała Podlaska i Towarzystwem Przyrodniczo – Historycznym „Orlik” zorganizowało „Sowią noc”. Jak co roku, na uczestników czekało wiele atrakcji. Wydarzenie rozpoczął spektakl pt. Sowowizja, w którym wiedza o sowach była przeplatana rozrywką i humorem. Uczniowie podawali informacje o gatunku sowy, a następnie tańczyli w sowiej masce i z założonymi na ręce papierowymi skrzydłami. Tańcom towarzyszyła muzyka z sowim głosem. https://www.youtube.com/watch?v=YRnSC15VQPA&feature=youtu.be

 

Młodzież z gimnazjum i dzieci ze szkoły podstawowej przygotowały dla uświetnienia sowiej nocy budki lęgowe dla puszczyków, wazony z motywem sowim oraz rysunki przedstawiające sowy w locie. W drodze konkursu, najlepsze prace zostały nagrodzone.

 

Laureaci:

 

Kategoria " Lot sowy"- gimnazjum

1.Marzena Kaliszuk 3a

2. Dagmara Czuchan 1b

3. Mikołaj Cieśluk 2a

Wyróżnienia: Weronika Bujan 2a i Klaudia Kaliszuk 2a

 

 

Kategoria " Lot sowy" szkołą podstawowa

1. Julia Ksiniewicz 1

2.Maja Doroszuk 

3. Czarek Hołub

wyróżnienia: Martyna Korolczuk

 

 

Wazon z motywem sowim - gimnazjum

1. Natalia Maciela 1a

2. Marzena Kaliszuk 3a

3. Dagmara Kędzior 3a

Wyróżnienie: Marta Kulik 2a

 

Wazon z motywem sowim - szkoła podstawowa

1.Anna Kaliszuk 2c

2. Amelia Andruszkiewicz IV b

3. Waldemar Szymula 3b

 

 

Kategoria Budka lęgowa dla puszczyka - gimnazjum

1.Kacper Szewczyk 3b

2. Natalia Miszczuk 2b

3. Dagmara Kędzior 3a

 

Wyróżnienia: Wiktoria Ruszkowska 2a, Wojtek Krzyżanowski 2a, Szymon Rusinek 2a

 

Laureaci otrzymali nagrody i okolicznościowe dyplomy. W ramach konkursu powstało aż 16 budek lęgowych dla puszczyków, które będziemy chcieli powiesić tam, gdzie nie ma odpowiedniej ilości dziupli naturalnych i miejsc lęgowych dla tego gatunku.

 

W programie znalazł się też autorski pokaz filmów i zdjęć z sowami w obiektywie lunety, przygotowany na tą okoliczność przez członka Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”  Jarosława Mydlaka.

 

Późnym wieczorem, młodzież i dzieci udały się na nocne nasłuchy w poszukaniu sów. Odwiedziliśmy Woroblin, Rokitno, Klonownicę Dużą i Hrud. Mimo usilnych starań, nie udało się zlokalizować sowich rewirów. Być może powodem był silny wiatr. Wieczór był mroźny,  nie przeszkodziło to jednak by przy ognisku miło spędzić czas i się posilić. Ognisko zakończyło się około dwunastej w nocy a w Sowiej nocy wzięło udział co najmniej 126 osób.

 


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja