Światowy Dzień Kulika - 21 kwietnia

Światowy Dzień Kulika (World Curlew Day) - 21 kwietnia

 

Na świecie jest 8 gatunków kulików, z tego najprawdopodobniej dwa gatunki należy uznać już za wymarłe! Kulik eskimoski Numenius borealis i kulik cienkodzioby Numenius tenuirostris  nie były obserwowane od dziesięcioleci! Spośród pozostałych sześciu gatunków, trzy są zagrożone wyginięciem – kulik wielki Numenius arquata, kulik alaskański Numenius tahitiensis i kulik syberyjski Numenius madagascariensis  są wymienione na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN. Nie jest przesadą stwierdzenie, że duża część obszarów jest już stracona dla kulików lub będzie w ciągu następnych kilku dekad.

 

Kuliki są kultowymi ptakami, często bardzo klimatycznych miejsc takich jak mokradła, ujścia rzek (estuaria), zboczy górskich, wrzosowisk, łąk oraz wybrzeży. Inspirują poetów, artystów, muzyków i pisarzy od pokoleń. Dały nam tak wiele, a mimo to wciąż przyczyniamy się do ich zagłady, przekształcając ich siedliska i nie chroniąc ich przed drapieżnictwem, niepkojeniem, a w niektórych krajach nawet polowaniem.

 

21 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Kulika (World Curlew Day). Jest to inicjatywa oddolna, wspierana przez główne organizacje zajmujące się ochroną środowiska, w celu podnoszenia świadomości na temat trudnej sytuacji kulików na całym świecie oraz zachęcania do działań na rzecz ich ochrony. Zachęcamy do aktywnego włączenia się do tej inicjatywy. Przyłącz się do akcji i zorganizuj w dniu 21 kwietnia wydarzenie poświęcone kulikom. Pokażmy, że my tutaj w Polsce również pamiętamy o kulikach! Ppublikuj wydarzenie na Twitterze: @ WCDApril21 lub na World Curlew Day na Facebooku: https://www.facebook.com/WCDApril21/

 

Podziel się pomysłem również z nami. Koniecznie poinformuj nas co planujesz i prześlij relacje (tekst, zdjęcia, filmik) z twojego wydarzenia. Będziemy je publikować i udostępniać również na naszym fanpage https://www.facebook.com/ochronakulika/

 

Przykładowe pomysły:

zorganizuj wycieczkę lub pokaz sztuki z „kulikiem”, napisz piosenkę, weź udział w wieczorach poetyckich, których tematem będą kuliki, narysuj lub namaluj i zorganizuj wystawę, zorganizuj „dzień kulika” w szkole lub na uczelni.  Każdy pomysł, który przyczyni się do zwiększenia świadomości o potrzebie ochrony kulików będzie dobry!


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja