Płomykówkowa edukacja
Na przełomie listopada i grudnia 2012, w ramach działań edukacyjnych, prowadziliśmy spotkania w wielu szkołach na Mazowszu. Działania te realizowane były ze środków finansowych uzyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach zadania pt. „Płomykówka – tajemniczy mieszkaniec Mazowsza”. Działania te jednocześnie wpisują się w szerszy projekt edukacyjny realizowany pod nazwą „Edukacja wybranych grup społecznych skuteczną ochroną sowy płomykówki”, który jest aktualnie realizowany i wspierany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W sumie odwiedziliśmy 24 placówki oświatowe położone w powiatach: siedleckim (6 szkół), łosickim (7 szkół), sokołowskim (3 szkoły) i węgrowskim (1 szkoła) oraz w Warszawie i najbliższej okolicy (7 szkół). Łącznie przeprowadziliśmy 100 godzin lekcyjnych. Naszymi słuchaczami były zarówno dzieci ze szkół podstawowych, jak również młodzież gimnazjalna. W spotkaniach wzięło udział 2182 uczniów, w tym 1477 osób ze szkół podstawowych oraz 705 osób z gimnazjów. Ponadto we wszystkich ww. spotkaniach uczestniczyło 72 nauczycieli.
Tematem spotkań była oczywiście płomykówka. Omawialiśmy jej biologię, zagrożenia oraz możliwości ochrony. Pokazywaliśmy, dla porównania, również inne gatunki sów, zwłaszcza tych żyjących blisko siedzib ludzkich, tj.: puszczyka, uszatkę i pójdźkę. Dzieciaki mogły obejrzeć wypluwki sów oraz dotknąć pióra płomykówki.
M. Rzępała opowiada o płomykówce w Sz. Podst. w Iganiach Nowych (gm. Siedlce, pow. siedlecki). Fot. W. Garbaczewska - Szumska
Przy okazji spotkań omawiane były również tak ważne kwestie jak: co zrobić w przypadku znalezienia podlota sowy (lub innych ptaków) oraz w sytuacji znalezienia martwej sowy z obrączką. Uczniowie mogli posłuchać głosu płomykówki emitowanego z komputera. Dzięki uświadomieniu szerokiej rzeszy uczestników uzyskaliśmy kilka, nie sprawdzonych jeszcze, informacji o stanowiskach występowania płomykówki, co jest dla nas bardzo cenne. Liczymy, że za jakiś czas dostaniemy więcej sygnałów o występowaniu tego gatunku po naszych spotkaniach w szkołach. Uczniowie bowiem zostali poinstruowani na podstawie jakich śladów (obecność wypluwek) można stwierdzić występowanie sów.
Aktywnym i zainteresowanym uczniom, pod koniec spotkań, przekazywane były również nagrody w postaci koszulek z kolorowym nadrukiem płomykówki, będącym jednocześnie logiem projektu. Dodatkowo rozdawaliśmy folder pt. „Płomykówka – zagrożenia i ochrona” wydany w ramach ww. projektu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Mirosław Rzępała
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja