OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ LICZENIA SÓW W BŁONIU
Nasłuchy zorganizowane w nocy z 2 na 3 kwietnia 2011 r. zapadną głęboko w pamięci uczestników. Około 80 osób, młodzież i ich opiekunowie, pracownicy Nadleśnictwa Biała Podlaska, pracownicy Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” spotkali się w miejscowości Błonie w świetlicy.
Młodzież przygotowała transparenty z napisami: kochamy sowy, pierwsze nocne nasłuchiwanie sów, z którymi stała przy drodze i zapraszała licznie przybywających gości na nocne bezkrwawe łowy.
Kiedy już wszyscy się zgromadzili, przewodnik nasłuchów, pracownik Nadleśnictwa Biała Podlaska, należący do Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” - Jarosław Mydlak powitał wszystkich gości, rozdał foldery o sowach leśnych i poprosił młodzież o prezentację rodzimych gatunków sów. Uczennice z Gimnazjum w Janowie Podlaskim przedstawiły wykład na temat wyglądu i biologii lęgowych sów w Polsce, po czym zarządziliśmy wymarsz na nocne nasłuchy. Długi korowód ruszył wzdłuż drogi, przez Błonie w kierunku PGR Cieleśnica. Uczestnicy zaopatrzeni w latarki nasłuchiwali, zatrzymując się raz po raz na trasie liczenia, rzucając na około latarkami snopy światła, wsłuchani w „sowie opowieści” przewodnika.
W czasie przechodzenia przez oddział leśny 84 Leśnictwa Cieleśnica, usłyszeliśmy puszczyki. Para terytorialnych ptaków, nawoływała od strony starego parku, przy pałacu w PGR Cieleśnica, natomiast pojedynczy samiec puszczyka odzywał się od strony Derła. Był to moment kiedy każdy z uczestników z zadowoleniem chłonął wsłuchany w nocną ciszę pojedyncze pohukiwania terytorialnych samców.
Po przejściu około 3 km. powróciliśmy w dobrych humorach, do czekającego na nas ogniska gdzie można było się nie tylko posilić, ale i przy patrzącej na nas rzeźbionej płomykówce posłuchać audycji radiowej pt. „Głosy Ptaków” w interpretacji Prof. dra hab. Jana Bogumiła Sokołowskiego. Po warsztatach, młodzież wypełniła karty obserwacji z odnotowanym puszczykiem. Zamierzamy je wysłać do Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. W drodze losowania, uczestnicy warsztatów mają szansę na wylosowanie ciekawych nagród związanych z sowami.
Wczesnowiosenna rozgwieżdżona noc podziałała magicznie na ekipę nasłuchową, która poprosiła o wydłużenie trasy nasłuchowej i realizacje podobnych przedsięwzięć w niedalekiej przyszłości. Akcja okazała się też uzupełnieniem realizowanego przez młodzież z Gimnazjum w Janowie Podlaskim projektu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „Bliżej natury”. Zwróciłem też uwagę, na sowy występujące w ostoi ptasiej „Dolina Dolnego Bugu” oraz na wartość unikatowych siedlisk, które umożliwiają funkcjonowanie ludzi i ptaków blisko siebie.
Jarosław Mydlak
Galeria zdjęć
- + Prezentacja rodzimych gatunków sów przez młodzież z Gimnazjum w Janowie Podlaskim
- + Po nasłuchach był czas na posiłek i odpoczynek.
- + Orszak powitalny - Uczennice z gimnazjum w orginalny sposób zapraszają uczestników na nasłuchy
- + Jarosław Mydlak wręcza Pani Iwonie Kaliszuk kalendarz z ptakami za działania edukacyjno - przyrodnicze.
- + Ekipa nasłuchowa przy PGR Cieleśnica.
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja