Obrączkowanie 2011 - Bociany w Pentowie
17 czerwca 2011 roku, w Pentowie – Europejskiej Wsi Bocianiej - Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” rozpoczęło tegoroczną akcję obrączkowania i ochrony bociana białego.
Część gniazd, w których obrączkowaliśmy młode bociany poznaliśmy osobiście podczas prac remontowych w lutym tego roku, stąd wiedzieliśmy, że aby dotrzeć do tych najwyżej położonych potrzebny będzie wysoki podnośnik.
17 czerwca rano dotarł na miejsce dwudziestodwu metrowy podnośnik z Białegostoku i rozpoczęliśmy pracę.
Z przyjemnością potwierdziliśmy zajęcie przez bociany wyremontowanych gniazd, jednocześnie ptaki zbudowały kilka nowych na sosnach i na wieży obserwacyjnej Dzięki podnośnikowi mogliśmy je dokładnie sprawdzić w gęstych koronach drzew. Jak na prawdziwą bocianią kolonię przystało na jednej z sosen są dwa gniazda, podobnie na brzozie, a najbliżej siebie położone gniazda są na wieży obserwacyjnej, zaledwie 4 metry od siebie.
W sumie w 2011 roku było w użytkowaniu przez bociany w Pentowie 31 gniazd! W 26 gniazdach ptaki przystąpiły do lęgów, w 25 gniazdach wykluły się młode, w 1 gnieździe pozostały prawdopodobnie niezalężone jaja, Tylko 5 gniazd było pustych ale dobudowywanych przez prawdopodobnie młode, niedojrzałe jeszcze osobniki. Nie we wszystkich gniazdach można było jednak zaobrączkować ptaki. Okazało się, że w 4 gniazdach, z powodu późnego przylotu dorosłych, pisklęta były jeszcze za małe na założenie obrączek. W 20 gniazdach zaobrączkowaliśmy 49 piskląt, do jednego gniazda w ogrodzie przydomowym podnośnik nie mógł dojechać, a były tam trzy młode. Dodając 10 piskląt za małych na obrączki otrzymujemy imponujący wynik 62 młodych bocianów przebywających w gniazdach na terenie jednego gospodarstwa, nic więc dziwnego że Pentowo uzyskało tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej.
Młode bociany otrzymały plastikowe obrączki zakładane na skok, łatwiejsze w odczycie niż tradycyjne aluminiowe. W przypadku znalezienia ptaka z obrączką lub odczytu numeru przez lornetkę, lunetę lub przy pomocy aparatu cyfrowego należy zgłosić ten fakt Stacji Ornitologicznej PAN: www.miiz.waw.pl/obraczkowanie/pl/
Ptaki obrączkował Adam Olszewski z pomocą Adama Tarłowskiego, Moniki Stefaniak i Łukasza Toczyłowskiego.
Adam Tarłowski
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja