Na trasie Zimowego Ptakoliczenia
W sobotnim liczeniu ptaków 29.01.2011 r w Janowie Podlaskim wzięło udział 25 osób: uczniowie, nauczyciele z Gimnazjum im. Jana Pawła II, pracownicy Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” i sympatycy ornitologii. Najstarszym (66 lat) i bardzo aktywnym uczestnikiem wycieczki był Pan Zbigniew Kotkowski. Przewodnikiem wycieczki był Jarosław Mydlak należący do Towarzystwa Przyrodniczego Bocian, który opowiadał o widzianych ptakach i starał się wzbudzić zainteresowanie nimi wśród uczestników. Młodzież i dorośli mogli dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę przy rozpoznawaniu ptaków i jak ważną rolę odgrywa: sylwetka w locie, biotop w jakim ptak występuje, zachowanie itp. W trakcie wycieczki zauważyliśmy 339 ptaków z 18 różnych gatunków. Dzięki możliwości obserwowania ptaków przez lunetę można było podziwiać upierzenie takich ptaków jak jery, gile czy grubodzioby. Nasza grupa, wyposażona w lunetę, lornetki i atlasy ptaków wzbudzała zainteresowanie przechodniów.
Na terenie Stadniny Koni Arabskich w Wygodzie zrobiliśmy krótką przerwę, w trakcie której można było zobaczyć pióra: dzięcioła dużego, trznadla, zięby, jemiołuszki, sójki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pióra jemiołuszki (ptaka zimy 2010/2011) z ich czerwonymi zakończeniami.
W trakcie liczenia, ptaki wpisywaliśmy na specjalnie formularze przygotowane przez OTOP.
Na koniec wycieczki po. kierownika Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” Pan Andrzej Łazeba zaprosił nas do siedziby parku, gdzie podsumowaliśmy wyniki liczenia i dowiedzieliśmy się od przewodnika wycieczki o działaniach Towarzystwa Przyrodniczego Bocian i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Najliczniej odnotowanym ptakiem podczas zimowej wycieczki był trznadel, na drugim miejscu mazurek a na trzecim bogatka. Liczebność trznadla na trasie liczenia wyniosła 140 osobników i stanowiła ponad 40% wszystkich obserwacji.
Uczestnicy, którzy przeszli całą trasę liczenia i wypełnili kartę ptakoliczenia otrzymali kalendarze z błotniakiem łąkowym i naklejki promujące ochronę tego gatunku. Akcja liczenia ptaków wzbudziła zainteresowanie lokalnej społeczności zamieszkującej obszar ostoi ptasiej natura 2000 „Dolina Dolnego Bugu”, dodatkowo dla młodzieży i dorosłych stanowiła cenny element poszerzenia wiedzy o bogactwie przyrodniczym najbliższego regionu.
Jarosław Mydlak
Galeria zdjęć
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja