Dzięcioł białoszyi nadal poszukiwany
Wiosną br. zachęcaliśmy do zwrócenia uwagi na dzięcioła białoszyjego (syryjskiego). Miniony sezon był specyficzny z uwagi na przedłużającą się zimę, która miała także wpływ na zachowania dzięciołów, wpływając na ich wykrywalność. Aktualnie w dalszym ciągu zachęcamy do poszukiwania tych ptaków.
Jesienią ich aktywność była bardzo duża, natomiast obecnie ptaki słabiej reagują na stymulację głosową, z której można zrezygnować, co ma też uzasadnienie biorąc pod uwagę ograniczenie niepokojenia w trudnym do przetrwania okresie zimowym. Za to obserwacja ptaków jest teraz ułatwiona, z uwagi na brak liści na drzewach oraz chętne korzystanie przez dzięcioły z karmników.
Zachęcamy do odnotowywania zarówno dzięcioła białoszyjego, jak i dużego oraz ich mieszańców, które warto za każdym razem starać się udokumentować (prosimy także o niezwłoczne informacje o każdym stwierdzeniu takiego ptaka, być może wówczas udałoby się go schwytać i zaobrączkować pobierając jednocześnie materiał do badań genetycznych – oczywiście bez uszczerbku dla ptaka). Stwierdzenia zimowe są dodatkowo ciekawe, ponieważ u dzięciołów białoszyjego i dużego zachodzą sezonowe przemieszczenia, których kierunki i przyczyny nie są jeszcze dobrze poznane. Dla przypomnienia, poniżej także metodyka „wiosenna”. Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które dotychczas podzieliły się swoimi obserwacjami i prosimy o więcej (poprzez załączony formularz lub Polską Kartotekę Przyrodniczą).
Tomasz Figarski
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja