Działania edukacyjne na rzecz ochrony sowy płomykówki
Od początku br. TP „Bocian” rozpoczyna działania na szeroką skalę związane z propagowaniem wiedzy związanej z ochroną zagrożonego gatunku - sowy płomykówki. Projekt będzie realizowany w latach 2012-2013. W ramach przedsięwzięcia planowane są następujące działania:
1. Wydanie folderu edukacyjnego o płomykówce, który będzie przekazywany do szkół, seminariów duchownych w całej Polsce, różnych instytucji związanych z ochroną przyrody, jak również do osób, które zainteresowane są ochroną tego gatunku.
2. Spotkania w kilkudziesięciu szkołach, których celem będzie propagowanie wśród uczniów wiedzy nt. biologii i ochrony gatunku. Przewidujemy, że w spotkaniach uczestniczyć będzie około 4000 osób.
3. Spotkania w seminariach duchownych, które będą miały podobny cel. Przewidujemy udział w nich około 300 przyszłych księży, którzy w przyszłości będą zarządzać obiektami sakralnymi, gdzie gniazdują płomykówki.
4. Warsztaty terenowe (dwa cykle), które będą miały na celu praktyczne działania – m.in. wykrywanie płomykówki w terenie za pomocą stymulacji głosowej poprzez zinwentaryzowanie powierzchni wyznaczonych w krajobrazie rolniczym na Południowym Podlasiu; wykrywanie sów na podstawie śladów bytowania; aktywizacja studentów w dziedzinie czynnej ochrony płomykówki i jej monitoringu. W warsztatach uczestniczyć będą studenci z całej Polski.
5. Film przyrodniczo-edukacyjny o płomykówce. To jedno z najpoważniejszych zadań – ma przedstawić biologię płomykówki oraz pokazać jak prowadzi się działania czynnej ochrony gatunku. W przyszłości film ten będzie pokazywany w mediach publicznych, jak również wydany w nakładzie 5.000 szt. na płytach DVD.
Głównym sponsorem powyższych działań będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przypominamy, że działania na rzecz ochrony płomykówki są prowadzone przez Towarzystwo od roku 2000. Więcej na stronie programu.
Mirosław Rzępała
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja