Wielkie cięcie w Proszowicach

W dniu 23 lutego bieżącego roku w Proszowicach koło Krakowa odbył się „Dzień wierzby głowiastej”. Chociaż impreza ta przeprowadzona została dopiero po raz drugi, to stała się już wielkim wydarzeniem, które przyciągnęło dużą grupę osób.
Tegoroczną akcję, podobnie jak w roku ubiegłym, zorganizował Waldemar Bucki z Lelowic Kolonii – członek Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, wielki entuzjasta przyrody, działacz i społecznik, wspaniały organizator oraz znany lokalnej społeczności przedsiębiorca.
 
 
Na wyznaczone miejsce zbiórki w Opatkowicach, pomimo niezbyt zachęcającej prognozy pogody, stawiła się około 60-osobowa grupa uczestników. Większość z nich to młodzież ze szkół: Podstawowej i Gimnazjum w Proszowicach, Szkoły Ogólnokształcącej o profilu Rolniczym w Piotrkowicach Małych, Zespołu Szkół w Ibramowicach, Zespołu Szkół w Pałecznicy z siedzibą w Winiarach, Szkoły Podstawowej w Pałecznicy, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Racławicach, Szkoły Podstawowej w Klimontowie, Szkoły Podstawowej w Ostrowie, Szkół Podstawowych z Krakowa i Niepołomic, Szkoły Podstawowej z Waganowic, Szkoły Podstawowej z Mniszowa wraz z opiekunami. Obecni byli także przedstawiciele Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – biuro powiatowe w Proszowicach, burmistrz Miasta Proszowice- Jan Makowski, sołtys – Marek Mazurek oraz przedstawiciele lokalnej prasy. Najmłodszym uczestnikiem akcji była Rozalka Bucka, która skończyła zaledwie 5 lat.
 
 
Na początku zapoznano uczestników z zasadami BHP i około godziny 10.00 w ruch poszły pilarki i z wierzb zaczęły spadać pierwsze gałęzie. Akcją sprawnie kierowali: Krzysztof Kowalski - nowy członek TP „Bocian”, sołtys - Marek Mazurek oraz niezastąpiony Waldemar Bucki. Podobnie jak w roku ubiegłym ogławiano wierzby rosnące na gruntach pana Zenona Wawro, który z entuzjazmem kibicował całej akcji.
Wszystkie gałęzie spadające z drzew były na miejscu cięte, segregowane oraz przy pomocy ciągnika wypożyczonego od pana burmistrza transportowane na podwórko pana Wawro.
Poczynaniom grupy osób pracujących przy ogławianiu towarzyszyła ekipa telewizyjna kierowana przez Marcina Krzyżańskiego, znanego z produkcji telewizyjnego cyklu „Sto tysięcy bocianów”. Sobotnia akcja w Proszowicach będzie tematem kolejnego, półgodzinnego odcinka wspomnianego cyklu. Zostanie on wyemitowany w Telewizji Polskiej.
Około godziny 11.30 nastąpiła przerwa śniadaniowa. Przy wspólnym ognisku uczestnicy akcji delektowali się specjałami przygotowanymi na tę okazję przez Annę i Waldka Buckich- pyszną kiełbaską oraz sławnym, już nie tylko w Małopolsce, smalcem, który stał się charakterystycznym i doskonale rozpoznawalnym produktem lokalnym.
 

Myliłby się ten, kto sądzi, że po zakończeniu ogniska proszowicki „Dzień wierzby głowiastej” został zakończony. Po krótkim posiłku uczestnicy rzucili się dalej w wir pracy by zakończyć ją około godziny 13.00. Efektem było ogłowienie około 10 potężnych wierzb, wywiezienie drewna na podwórko gospodarza oraz uprzątnięcie terenu po akcji.
Po zakończeniu ogławiania uczestnicy przenieśli się do remizy strażackiej w Opatkowicach, gdzie czekały nas kolejne atrakcje. Tutaj miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało dla wszystkich pyszny bigos, wędliny oraz ciasta, które z wielkim upodobaniem degustowali wszyscy zgromadzeni.
W trakcie spotkania w remizie odbył się konkurs ekologiczny dla uczestników ze szkół, a wszyscy zgromadzeni dostali okolicznościowe prezenty. Szkoły otrzymały materiały promocyjne Towarzystwa, budki lęgowe wykonane przez firmę Drewal- Zdzisław Filipek z Jordanowa, przepiękne, ozdobne koszyki wierzbowe wykonane przez dzieci z Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach, obrazki wykonane przez Michała Molickiego oraz sadzonki limby od Waldemara Buckiego.
Miłym akcentem było przyjęcie w poczet TP „Bocian” trzech nowych członków: Krzysztofa Kowalskiego, Michała Molickiego i Waldemara Wójtowicza. Wymienieni panowie otrzymali uroczyście okolicznościowe dyplomy oraz legitymacje Towarzystwa.
Całe spotkanie zakończyło się w godzinach popołudniowych, a jego uczestnicy w doskonałych nastrojach zgodnie twierdzili, że przyszłoroczny dzień wierzby w powiecie proszowickim przebije wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia.
 

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu dużej grupy mieszkańców powiatu proszowickiego, pod kierunkiem Waldemara Buckiego, święto wierzby nabiera coraz większego rozmachu i staje się wspaniałym przykładem połączenia zagadnień przyrodniczych, społecznych oraz edukacyjnych.
Patrząc z pewnej perspektywy odnosi się wrażenie, że „Dzień wierzby głowiastej” w Proszowicach to tylko początek. Z pewnością będą jeszcze inne wspaniałe przedsięwzięcia. Wielki, potencjał drzemiący w grupie animatorów z powiatu proszowickiego jeszcze nie raz da o sobie znać, co musi przynieść konkretne efekty. Tego im i sobie życzymy.
 
 
Ireneusz Kaługa
 

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja