Ukraińscy energetycy z wizytą w Siedlcach

 

 

Pokaz instalacji nowego gniazda. Fot. I. Kaługa


W dniach 27-31 marca, w Siedlcach odbyła się wizyta studyjna energetyków ukraińskich. Spotkanie to było pierwszym etapem programu "Wiejskie szkoły i służby energetyczne Polski i Ukrainy na rzecz ochrony bociana białego" realizowanego wspólnie przez Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" i Zachodnioukraińskie Towarzystwo Ornitologiczne. Goście z Ukrainy przybyli do Siedlec już w niedzielę 26 marca w silnej obsadzie. Na czele siedmioosobowego zespołu stał główny inżynier wołyńskiej energetyki Wołodymyr Perczuk, a towarzyszyli mu inżynierowie z różnych rejonów zachodniej Ukrainy. Tłumaczem zespołu był Andrij Bokotey z Muzeum Przyrodniczego we Lwowie. Ze strony Polskiej w spotkaniu wzieli udział Tomasz Królak z Rejonu Energetycznego Brodnica, Ryszard Ryś z Rejonu Energetycznego Siedlce oraz Piotr Tyszko - pomysłodawca miedzynarodowego projektu ochrony bociana białego na Ukrainie.

 

 

Spotkanie w R E Sedlce. Fot. I. Kaługa

 


W poniedziałek, od wczesnych godzin rannych, rozpoczęliśmy realizację bardzo napiętego programu pobytu gości w naszym mieście. Od rana demonstrowaliśmy im podnoszenie na platformę gniazda bocianiego zbudowanego przez bociany na czynnym słupie energetycznym, a także metody konserwacji wieloletnich gniazd bocianich (zrzucanie części gniazda). Dyskutowaliśmy w terenie na temat metod rozwiązywania problemu kruków gniazdujących na słupach energetycznych wysokiego napięcia, a przy każdej nadarzającej się okazji o rozwiązaniach technicznych stosowanych przez energetyków. Rozmowy na ten temat już po dwóch dniach absolutnie zdominowały pobyt naszych gości. Dyskusje o odłącznikach sterowanych radiowo, głównych punktach zasilania i dyspozycji ruchu nie miały końca.

 

 

Ognisko. Fot. R. Ryś

 


Drugiego dnia pobytu nasi goście mieli okazję obserwować pustułki przygotowujące się do lęgów w skrzynkach, zainstalowanych przez energetyków siedleckich na słupach średniego napięcia (łącznie dotychczas zainstalowano ich już ponad pięćdziesiąt). Emocje wzbudził pokaz oblotu sokoła wędrownego w parku miejskim w Siedlcach, zorganizowany dla nas przez sokolników Jacka Smoczyńskiego i Emila Staszewskiego, którzy prowadzą akcję płoszenia gawronów.

Energetycy z zainteresowaniem oglądali linię niskiego napięcia niedaleko miejscowości Czołomyje, przebudowaną ze względu na rozbijające się na niej łabędzie nieme. Następnie uczestnicy spotkania wyjechali do Ząbek, gdzie dzięki gościnności Zakładu Energetycznego Warszawa Teren S.A. przebywaliśmy w ośrodku "Złote Brzozy"

 

 

Wywiad dla mediów. Fot. I. Kaługa

 


Ostatniego dnia pobytu w Siedlcach uczestników spotkania czekała nie lada uczta duchowa - odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne gdzie obok wielu niezwykłych eksponatów podziwialiśmy obraz "Ekstaza św. Franciszka" słynnego malarza El Greco. Dopełnieniem wizyty było spotkanie w schronisku dla ptaków prowadzonym wspólnie przez TP "Bocian" i powiatowego lekarza weterynarii Bogdana Tarczyńskiego. Przy ognisku dyskutowano długo o możliwościach zaadoptowania najlepszych polskich rozwiązań energetyczno-przyrodniczych na Ukrainie. Nasi goście jednogłośnie twierdzili, że w ciągu najbliższych kilku lat kraj ten ma wiele do zrobienia, a jednocześnie przykład Polski mobilizuje do działania i pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Trzeba przyznać, że koledzy z Ukrainy mają już sukcesy, o których warto mówić - w trakcie trwania trzyletniego międzynarodowego projektu zainstalowali już około 50 platform gniazdowych na czynne słupy energetyczne, a także rozpoczęli program edukacyjny "Bocian". Wizyta zakończyła się późnym piątkowym wieczorem, a koledzy z Ukrainy odjechali o świcie w sobotę. Rozstając się, życzyliśmy sobie wszyscy niegasnącego entuzjazmu, a także kolejnych tak owocnych spotkań. Przyjaciele z Ukrainy zaprosili nas z rewizytą w najbliższych miesiącach i obiecali zaprezentować pozytywne efekty swoich działań związanych z podnoszeniem gniazd bocianich na platformy

 

 

Spotkanie w R E Sedlce. Fot. I. Kaługa

Wizyta energetyków z Ukrainy nie mogłaby się odbyć bez całej rzeszy ludzi, którzy udzielili nam swojego wsparcia. Dziękujemy: Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności program "RITA" - przemiany w regionie, Zakładowi Energetycznemu Warszawa Teren S.A., Rejonom Energetycznym w Siedlcach i Mińsku Mazowieckim, powiatowemu lekarzowi weterynarii Bogdanowi Tarczyńskiemu, Urzędowi Miasta w Siedlcach, sokolnikom: Jackowi Smoczyńskiemu i Emilowi Staszewskiemu, Tomkowi Królakowi z Rejonu Energetycznego w Brodnicy, Stefanowi Kotlewskiemu hotel "Hetman", mediom: Tygodnikowi Siedleckiemu, Katolickiemu Radio "Podlasie" oraz TVP 3.

Szczególne podziękowania za osobiste zaangażowanie składamy p. Marii Bereskiej oraz niezastąpionemu, pierwszemu przyrodnikowi wśród energetyków - Ryszardowi Rysiowi, bez którego nawet połowa zaplanowanego programu nie mogłaby zostać zrealizowana.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i do zobaczenia na kolejnej akcji.

 


 

Ireneusz Kaługa

 

 

 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja