Światowy Dzień Ziemi ‘2014 pod hasłem „Zmieniaj nawyki - nie klimat!”
Światowy Dzień Ziemi ‘2014 pod hasłem „Zmieniaj nawyki - nie klimat!”
Od 1970 roku Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie, a od 1990 roku również w Polsce, zawsze 22 kwietnia. Nasz coroczny finał w postaci otwartego festynu organizowany jest w niedzielę 27 kwietnia, w godz. 10.00 – 18.00, w Warszawie, w Parku Pole Mokotowskie – wspólnie zadbajmy o klimat. Głównym zadaniem naszego święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. „Zmieniaj nawyki - nie klimat!” prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2014 roku. Kampania dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory podczas kolejnych edycji Dnia Ziemi udało nam się wspólnie:
Rozdać około 184 tysięcy sadzonek drzew,
Zebrać około 70 ton makulatury,
Zebrać około 75 ton szkła,
Zebrać około 38,7 ton zużytych baterii,
Zebrać około 89 ton elektrośmieci, w zamian rozdać 45 tysięcy roślin ozdobnych,
Zorganizować akcję w obronie warszawskich parków. 1998 i 1999 r. – akcja OCALMY POLE MOKOTOWSKIE, 2003r. – akcja POPARCIA IDEI PARKU PRZY DWORCU ZACHODNIM,
Zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 80 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski,
Zbudować złożoną z ponad 800 prac dzieci ZIELONĄ PIRAMIDĘ MARZEŃ,
Zebrać podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 210 000 uczestników,
Rozdać 30 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję zapoczątkowaliśmy w 1994 r.),
Postawić na Polu Mokotowskim KRĄG MEGALITÓW – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na teren Biblioteki Narodowej),
Wyłonić 13 laureatów konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII (konkurs organizowany od 2001 r.).
Oprócz naszej oferty Dzień Ziemi obchodzony jest na terenie całego kraju, prawie w każdej szkole i przedszkolu. Gorąco zachęcamy do organizacji wydarzeń związanych z Dniem Ziemi na terenie całej Polski, reklamujcie swoje przedsięwzięcia na naszej stronie internetowej.
A co w tym roku? Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła będziemy jak co roku zbierać te odpady rozdając w zamian rośliny. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Skrze, wjazd od ul. Wawelskiej, a nad jego organizacją czuwać będzie Remondis Electrorecycling, Electrosystem Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz Eko-Punkt Organizacja Odzysku S.A. Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi będzie firma Gumtree, która w kwietniu br. obchodzi 10-lecie obecności na polskim rynku. Właściciel bardzo popularnego w Polsce i na świecie portalu bezpłatnych ogłoszeń przygotował szereg atrakcji, m.in. tort urodzinowy, darmowy poczęstunek oraz wspólne sadzenie drzewa Gumtree na Polu Mokotowskim. W ten sposób firma chce zachęcić warszawiaków do dbania o przyrodę oraz integracji i wypoczynku na świeżym powietrzu. Polska Organizacja Turystyczna pomoże „odkryć swój Eden w Polsce”. Podczas festynu zaprezentowane zostaną miejsca turystyczne - polscy laureaci konkursu Komisji Europejskiej.
Lasy Państwowe tradycyjnie przygotują 10.000 sadzonek rodzimych drzew, które będą wydawane już od godz. 13.00. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi ‘2014, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu. Kraina Małych Przyjaciół Klimatu czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne o klimacie (konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne, ekspozycja plenerowa „Klimat w szklarni”, astronomiczna lekcja o klimacie). Stół Darów Ziemi - produkty tradycyjne i ekologiczne - ekspozycja połączona ze sprzedażą przygotowana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego i Społeczny Instytut Ekologiczny. Prezentacje 23 Polskich Parków Narodowych - po kilku latach na festyn Dnia Ziemi wracają parki narodowe - to niewątpliwa atrakcja i przyroda polska w pigułce i w jednym miejscu.
O czystość i porządek na festynie po raz kolejny zadba Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie. Wsparcie promocyjne zapewniają Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. i Koleje Mazowieckie - KM Sp. z o.o.
Już dziś serdecznie zapraszamy.
Grażyna Hodun
Koordynator ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej
www.dzienziemi.org.pl
Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Współpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie - KM Sp. z o.o.
Partnerzy projektu: Polska Organizacja Turystyczna, Gumtree
Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Patronat medialny: Jedynka Polskie Radio, Radio dla Ciebie, Gazeta Wyborcza, Metro, TVP Warszawa, Portal www.zielonalekcja.pl.
Podziel się artykułem
Komentarze / 1
Dodaj komentarz-
amanda@wp.pl pisze: 2014-04-03 13:17jakie są gatunki bocianów i żab trawnuch0
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja