Rusałka admirał
Widziałeś rusałkę admirała? Prosimy, zgłoś obserwacje!
Od Włoch po Irlandię, od Portugalii po Finlandię, ponad 40 baz danych (kartotek) i instytucji działających w 21 krajach wspiera nasze badania, których celem jest poznanie występowania i migracji rusałki admirała Vanessa atalanta w Europie. Zgromadziliśmy już setki tysięcy obserwacji! Takie bogactwo danych pozwali zbadać migrację rusałki admirała z nieosiągalną do tej pory dokładnością czasoprzestrzenną. Rusałka admirał jest bardzo charakterystycznym motylem, łatwym do rozpoznania. Jest to gatunek migrujący, który co roku kolonizuje z południa środkową i północną Europę. Jesienią potomstwo motyli (drugie pokolenie) migruje ponownie na południe. Badamy wpływ czynników zewnętrznych na występowanie tego gatunku oraz sprawdzamy jak gatunek reaguje na zmiany klimatyczne.
Prosimy zgłoś obserwacje. Liczy się każda obserwacja!
Twoje zgłoszenie powinno wskazywać czy obserwacja dotyczy dorosłego osobnika, gąsienicy, poczwarki lub jaj. Dodatkowe informacje takie jak (zachowanie godowe, czy kierunek lotu) będą również bardzo cenne.
Dowiedz się więcej o projekcie oraz w jaki sposób możesz się przyczynić do realizacji naszych badań.
https://insectmigration.wordpress.com/red-admiral-migration/
Śledź nas również na Twitterze i Facebooku.
Marco Thoma & Myles Menz, Insect Migration & Ecology Research Group, University of Bern
Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” przyłączyło się do akcji. W imieniu zespołu badawczego apelujemy o odnotowywanie wszystkich obserwacji i ich wpisywanie do Polskiej Kartoteki Przyrodniczej. Zgromadzone obserwacje zostaną przekazane koordynatorom badań.
Galeria zdjęć
Podziel się artykułem
Komentarze / 0
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja