Ministerstwo Środowiska rozwiewa ostatnie wątpliwości w sprawie jerzyka!
W kwietniowej aktualności informowaliśmy o wykładni Ministerstwa Środowiska w sprawie uznania stropodachów budynków mieszkalnych za siedliska jerzyka. Ponieważ Ustawa o ochronie przyrody zabrania niszczyć siedlisk gatunków chronionych, mieliśmy nadzieję, iż zakończy to zamykanie dostępu do stropodachów dla tych ptaków, zwłaszcza po pracach termomodernizacyjnych. Niestety – pojawiła się spora wątpliwość. Otóż na zadane przeze mnie pytanie „Czy zamykanie otworów wlotowych prowadzących na stropodachy budynków mieszkalnych wielorodzinnych można uznać za niszczenie siedlisk jerzyka” Ministerstwo odpowiedziało, że „uniemożliwienie dostępu ptakom, poprzez zamykanie otworów wlotowych można uznać za niszczenie siedlisk tego gatunku”. I tu powstała wątpliwość, bo skoro „można”, to znaczy, że nie trzeba…
W związku z tym poprosiliśmy Ministerstwo Środowiska o uszczegółowienie wykładni. „Można” czy „trzeba”? I właśnie dostaliśmy odpowiedź. Trzeba! Ministerstwo nie pozostawia cienia wątpliwości. „Zakaz niszczenia siedlisk dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową, wynikający z przepisu art. 52 ust. 1 pkt 4 ustawy [o ochronie gatunkowej, przypisek mój], dotyczy również jerzyka (Apus apus) gnieżdżącego się w szczelinach skalnych, dziuplach, ale przede wszystkim stropodachach budynków mieszkalnych”. I dalej: „Osoby prowadzące działania remontowe i termomodernizacyjne w budynkach zasiedlonych przez jerzyki są zobligowane do przestrzegania obowiązującego prawa, bowiem za ich naruszenie podlegają karze aresztu lub grzywny”.
Wydaje nam się, że wszelkie wątpliwości są już rozstrzygnięte. Podstawowym siedliskiem jerzyka są stropodachy budynków mieszkalnych, a siedlisk gatunków objętych ochroną gatunkową nie wolno niszczyć. Czyli – jak jerzyki zasiedlają stropodach przed remontem, muszą mieć możliwość gniazdowania także po remoncie. Mamy jasną sytuacje – teraz przed nami dużo pracy. Trzeba poinformować parę instytucji o tej wykładni, a co najważniejsze – tworzyć bazę budynków zasiedlonych przez jerzyki. To bardzo ważne, bo jak przyjdzie nam odpowiedzieć np. w marcu, czy jerzyki zasiedlają dany budynek, możemy mieć kłopoty.
Marek Kowalski
Podyskutuj o tym na Forum Przyrodniczym Bocian:
Ważna wykładnia Ministerstwa Środowiska w sprawie jerzyka
Galeria zdjęć
Podziel się artykułem
Komentarze / 0
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja